Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
  ČELEĎ GESNERIACEAE - PODPĚTOVITÉ  
     
Čeleď dvouděložných rostlin řádu krtičníkokvětých. Rostou jako byliny nebo keře, méně jako stromy a liány, někdy rostou epifyticky. Listy mají jednoduché, vstřícné. Tvoří jednotlivé květy nebo vrcholičnaté květenství, pětičetné, souměrné. Plodem je tobolka. Některé mají kořeny, jiné šupinovité oddenky nebo hlízy.
  
      
              Aeschynanthus            Columnea             Nematanthus                Episcia                    Eucodonia   
   
Tato čeleď zahrnuje více než 150 rodů s přibližně 3300 druhy, které jsou rozšířeny převážně v tropických a subtropických oblastech světa, v Americe od Mexika po Chile, v Africe mimo její severní část, na Madagaskaru, v jižní Asii (i Čína a Japonsko), v Polynésii, v Austrálii a v jižní Evropě.
 
              
               Saintpaulia                Streptocarpus               Sinningia                   Petrocosmea              Smithiantha   
 
Patří mezi nejzajímavější a dnes velice žádané druhy. Často jsou vhodné k  pěstování uvnitř i venku, pokud se jim zajistí vhodné podmínky.  
 
                                                                                 
                                                                                         Chirita 
 
Gesnerky s kořeny:
 • Aeschynanthus - Stálezelené pnoucí a převisující keře či polokeře se vstřícnými kožovitými široce kopinatými listy, květy mají úzké, poněkud křivé korunní trubky.
 • Alsobia -
 • Columnea - Většinou epifytické, šplhavé liány, neopadavé pýřité listy, květy vyrůstají jednotlivě v paždí listů nebo ve svazečcích. Koruny jsou trubkovité s výrazným horním pyskem.
 • Episcia - šlahouny silně odnožující popínavá bylina s barevnými listy se zajímavou texturou a drobnějšími květy.
 • Chirita - Víceletá rostlina podobná streptocarpusům, tvoří růžici listů s trubkovi-tými květy
 • Nematanthus - Epifytické liány, keře nebo polokeře s květy často na dlouhých stopkách.
 • Petrocosmea - Vytrvalá rostlina se symetrickou rozetkou, květy vyrůstají na dlouhém stonku
 • Saintpaulia - (africká, kapská či usambarská fialka, pavlínka) - vytrvalé, často bezlodyžné byliny, listy jsou řapíkaté, vejčité, tvoří přízemní růžici (též rostou převisle), květy u botanických původních druhů jsou jednoduché, vyrůstají v řídkých vidlanech i jednotlivě. Kultivary mají květy často plné, různých tvarů a barev.
 • Streptocarpus - (tořivka, krutiplod) Vytrvalá bylina s přízemní listovou růžicí, se vstřícnými listy (nebo i jedním listem), květy s nálevkovitou korunou vyrůstají na stvolech jednotlivě nebo v latách.
Gesnerky s oddenky (rhizomky):
 • Achimenes - (honzík, bouloň, křivůtka) - Bylina rozmnožující se oddenky, většinou s nestabilní lodyhou, květy - zakřivená trubka, talířovitě rozšířená - vyrůstají v paždí listů.
 • Eucodonia - jednoletá bylina rozmnožující se oddenky, listy jsou pokryty hustými chloupky, květy jsou trubkovité a vyrůstají jednotlivě v paždí listů.
 • Kohleria - Víceletá rostlina v zemi s oddenky (nebo jen kořeny), listy jsou plstnaté, zvonkovité květy vyrůstají jednotlivě nebo v hroznech. Jícen se rozšiřuje do pěti cípů s výraznou kresbou.
 • Smithiantha - Vytrvalá bylina se vzpřímeným stonkem, v zemi se šupinovitými oddenky. Listy jsou srdčité se zoubkovaným okrajem.  Zvonkovité květy vyrůstají v hroznech. 
Gesnerky s hlízou:
 • Sinningia - Víceleté rostliny rostoucí z hlízy, velké listy a nálevkovité květy, její hybridy jsou u nás známé pod názvem Gloxinie 

Gesnerky - evropští zástupci:

 • Haberlea (nečada) - Jancaea (jankovka) - Ramonda (ramondie) - rostou v přírodě v jižní Evropě, pěstují se také jako skalničky. 
 
Rody čeledi gesneriaceae 
(úplný seznam podle The Gesneriad Sociaty): 

Acanthonema, Achimenes, Aeschynanthus, AgalmylaAllocheilos, Alloplectus, Allostigma, Alsobia, Amalophyllon, Ancylostemon, Anetanthus, AnnaAsteranthera, Beccarinda, Bellonia, Besleria, Boea, Boeica, Bournea, BriggsiaBriggsiopsis, Bucinellina (= columnea), Calcareoboea, Capanea (= kohleria), Cathayanthe, Championia, Chirita, Chiritopsis, Chrysothemis, Cobananthus, Codonanthe, Codonanthopsis, Colpogyne, Columnea, Conandron, Corallodiscus, Coronanthera, Corytoplectus, Crantzia, Cremersia, Cremosperma, Cremospermopsis, Cubitanthus, Cyrtandra, Cyrtandropsis, Dalbergaria (= columnea), Dayaoshania, Deinocheilos, Deinostigma, Depanthus, Diastema, Didissandra, Didymocarpus, Didymostigma, Dolicholoma, Drymonia, Emarhendia, Episcia, Epithema, Eucodonia, Fieldia, Gasteranthus, Gesneria, Glossoloma, Gloxinella, Gloxinia, Gloxiniopsis, Goyazia, Gyrogyne, Gyrocheilos, Haberlea, Hemiboea, Hemiboeopsis, Henckelia, Heppiella, Hexatheca, Hovanella, Isometrum, Jancaea, Kaisupeea, Koellikeria (= Gloxinia), Kohleria, Lagarosolen, Lampadaria, Lembocarpus,  LeptobaeaLinnaeopsisLoxonia, Loxostigma, Lysionotus, Mandirola, Metabriggsia, Metapetrocosmea, Micraeschynanthus, Mitraria, Monophyllaea, Monopyle, Moussonia, Napeanthus, Nautilocalyx, Negria, Nematanthus, Neomortonia, Niphaea, Nodonema, Nomopyle, Oerstedina, Opithandra, Oreocharis, Orchadocarpa, OrnithoboeaPaliavana, Paraboea, Paradrymonia, Parakohleria (= pearcea), Paralagarosolen, Pearcea, Pelthantea, Pentadenia (= columnea), Petrocodon, Petrocosmea, Pheidonocarpa, Phinaea, Phyllobaea, Platystemma, Primulina, Pseudochirita, Ramonda, Raphiocarpus, Reldia, Resia, Rhabdothamnopsis, Rhabdothamnus, Rhoogeton, Rhynchoglossum, Rhynchotechum, Rhytidophyllum, Ridleyandra, Rufodorsia, Saintpaulia, Sanango, Sarmienta, Schizoboea, Seemannia, Senyumia, Sepikea, SinningiaSmithiantha, Solenophora, Spelaeanthus, Sphaerorrhiza, Stauranthera, Streptocarpus, Tengia, Tetraphyllum, Thamnocharis, Titanotrichum, Trachystigma, Tremacron, Trichantha (= Columnea), Trisepalum, Tylopsacas, Vanhouttea, Wentsaiboea.

TOPlist