Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
ACHIMENES (honzík, bouloň, křivůtka) -  Jejich původ je ve Střední a Jižní Americe - Mexiko, Peru, Venezuela, nalézt je můžeme také na některých Karibských ostrovech jako je Jamaica a Hispaniola. Rostou v oblastech s výrazným suchým a vlhkým obdobím, ve výškách od 300 do 2300 metrů n.m.    
Achimenes je jednoletá bylina se šupinatými oddenky, a vejčitě či podlouhle kopinatými listy. Velké květy jsou dlouze rourkovité s talířovitou, šikmo rozloženou korunkou. Je to rostlina spíše pokojová nebo na zakrytý balkon či verandu. 
 
Pěstování a množení:   
Nároky na světlo: rozptýlené osvětlení, nejlépe polostín
Nároky na teplotu: v létě jim vyhovuje teplo, větráme
Zálivka: během růstu a kvetení zaléváme měkkou, vlažnou vodou
Hnojení: pouze na jaře a začátkem léta plným hnojivem  
Po odkvětu se na podzim silně omezí zálivka, rostlina se zatáhne, uschlé stonky u země odřežeme a květináč uložíme kamkoliv, kde je sucho a 12 až 15 st.C. Nezaléváme.
V únoru až březnu květináče vysypeme a vybereme šupinaté oddenky, z kterých vypěstujeme nové rostliny. Větší oddenky můžeme půlit. Vkládáme je do květináče asi o 5 - 7 kouscích a zasypeme 2 cm substrátu (pH zeminy 5,5-6,5, podobně jako fialky). Udržujeme přiměřeně vlhké, při teplotě kolem 20 st. C. Za 2 až 4 týdny nám ze země začnou vyrůstat malé rostlinky. 
 
                             
                                                    Iona a White Glory
 
               
                                               Obyčejné fialové v truhlíku na chalupě
   
                 
                                                     
TOPlist